Rohelised read

10august

Majapidamiskulude vähendamine tehnoloogia abil

Tänapäeval jääb mulje, nagu igast igapäeva esemest on tehtud nutiversioon. Vaatamata nende rohkusele ja vahel ka kaheldavale väärtusele, on mitmeid leiutusi, mille abil vähendada oma majapidamise elektrikulusid. 

Kui oled tehnoloogiaga kaasas käiv inimene, võid olla juba kursis nutimajade kontseptsiooniga – tegu on majadega, milles pea kõike on võimalik kontrollida telefoniga. Selline süsteem paneb maja erinevad osad omavahel suhtlema ning võimaldab  seeläbi diivanimugavusest lahkumata muuta valgustust, temperatuuri, kontrollida meelelahutusseadmeid ja isegi pesumasinat. Kuid tegemist pole ainult elu mugavamaks muutmisega, nutimaja abil saab ka elektrikulude arvelt kokku hoida, rääkimata ökoloogilise jalajälje vähendamisest - nimelt moodustab elektrienergia tootmine tänapäeval 31% kogu fossiilkütuste kasutamisest maailmas ja ligikaudu 40% kõigist energiaga seotud CO2 heitkogustest.

 

Tihti ei eelda nutimaja hankimine uute seadmete ega süsteemide paigaldamist, nutimaja ülesanne on aga olemasolevad süsteemid omavahel ühendada, et toimuks pidev suhtlus erinevate osade vahel. Üheks võimaluseks on termomeetri ühendamine küttesüsteemiga. Vastavalt oma eelistusele saab seadistada, millise kindla temperatuurini jõudes algaks majas ventileerimise ja temperatuuri reguleerimise protsess. Niimoodi ei pea ventilatsioonisüsteem koguaeg töötama.  

 

Teine võimalus on CO2 anduri paigaldamine, mis mõõdaks süsihappegaasi kontsentratsiooni. Andur koguks pidevalt infot ning kui ruumi koguneb rohkem inimesi ja õhk muutub umbseks, antakse signaal ventilatsioonisüsteemile. Lisaks saab nutimajades seadistada valgust nii, et see töötaks ainult pimedal ajal, olles teadlik päikesetõusu ja –loojumise aegadest. Kulude kokkuhoiu ja keskkonnasäästlikkuse aspektist oleks kindlasti mõistlik kasutada ka liikumissensoreid.

 

KNX on üks märkimisväärsemaid nimesid nutimajade maailmas. Nende seadmed suudavad säästa 60% elektrit, teostades valgustuse ja ventilatsiooni kontrolli ning 40% soojustuse kontrolliga. KNX’i seadmed on kasutusel tuhandetes projektides üle terve maailma. Ühes Müncheni 150,000m2 suuruses büroohoonete kompleksis, mis kannab nime Campeon, suudeti aastal 2009 säästa 117,067€ energia arvelt võrreldes eelmise aastaga. Kuna elektrit sai kompleks fossiilkütuste põletamisest, siis tähendas kokkuhoid suurt langust CO2 heitkogustes.  

Kokkuvõtvalt – nutimajad ei võimalda elada mitte ainult mugavalt, vaid ka keskkonda ja rahakotti säästvalt.

Viited:
http://cctvinstitute.co.uk/smart-home/
https://www.knx.org/media/docs/Flyers/Energy-Efficiency-With-KNX/Energy-Efficiency-With-KNX_en.pdf
https://www.theguardian.com/technology/smart-homes


Viimased märgised

Süsinikjalajälje märgis trükistele

Greenline Print rakendus arvutab ja hindab olelusringi põhimõttel trükiste kasvuhoonegaaside heitmeid ning tunnustab keskkonnasõbralikke valikuid astmelise ja ainukordse keskkonnamärgisega.  

Vaata lähemalt ›

Milleks see kasulik on?

Sisestades märgise ID kõrvalolevasse lahtrisse, saad teada, kust pärinevad tellimuse kasvuhoonegaaside heitmed ning mida see Sinu jaoks tähendab.

Vaata teisi küsimusi ›

Otsi märgiseid